Darowizna na rzecz członka rodziny

Darowizna jest czynnością rodzącą skutki podatkowe. Bardzo często w tym kontekście pojawia się pytanie o to jak kwestia ta przedstawia się w przypadku darowizn przekazywanych na rzecz członków rodziny. W powszechnej opinii utarło się przekonanie, że tego typu darowizny są zwolnione w podatku dochodowych, ale warto pamiętać o tym, że i tutaj powstaje obowiązek podatkowy, aczkolwiek wszystko zależy od tego, do której grupy podatkowej należy obdarowany.

Na początek należy zacząć od przedstawienia poszczególnych grup podatkowych:

– I grupa – przynależą do niej małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie,

– II grupa – przynależą do niej zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie, pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków, rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,

– III grupa – przynależą do niej  inni nabywcy, co oznacza, że darowiznę można otrzymać od obcej osoby, nie będącej członkiem rodziny.

Obowiązuje zasada, iż obowiązkiem podatkowym nie jest objęte nabycie od jednej osoby, ale pod warunkiem, że łączna wartość nabycia nie przekroczyła w przeciągu 5 lat poprzedzających rok ostatniego nabycia określonej kwoty. W zależności od grupy podatkowej limity te kształtują się w następujący sposób:

– 9637 zł  dla nabywców należących do I grupy podatkowej,

– 7276 zł  dla nabywców należących do II grupy podatkowej,

– 4902 zł dla nabywców należących do III grupy podatkowej.

Zwolnienia tylko dla najbliższych członków rodziny

Należy przy tym koniecznie zaznaczyć, iż zwolnione od podatku mogą być tylko i wyłącznie darowizny przekazane podatnikowi przez członków jego najbliższej rodziny, do których zaliczają się zarówno członkowie rodziny w linii prostej jak rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki i rodzeństwo, a także małżonek, pasierbowie, ojczym i macocha (jest to tzw. zerowa grupa podatkowa funkcjonująca w ramach I grupy podatkowej). Aby np. darowizna między rodzeństwem czy też od brata, od babci bądź od ojca itp. nie została objęta obowiązkiem podatkowym, muszą zostać spełnione pewne warunki. Nade wszystko darowizna musi być udokumentowana (potrzebny jest dowód przelewu na rachunek bankowy obdarowanego podatnika), poza tym trzeba ją zgłosić do urzędu skarbowego. Do tego zaś służy formularz SD-Z2. Złożyć go należy w przeciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia umowy darowizny w formie aktu notarialnego bądź od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia, czyli od dnia przekazania przedmiotu darowizny obdarowanemu. Obowiązku składania powyższego formularza nie ma, jeżeli:

– umowa darowizny została sporządzona w formie aktu notarialnego,

– wartość wszystkich darowizn otrzymanych od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat nie przekroczyła kwoty 9 637 zł.

Formalności

Jeżeli kwota darowizny przekroczyła przedstawione powyżej wartości, należy ją zgłosić fiskusowi i zapłacić podatek. Przy tej okazji pojawia się ważna uwaga, a mianowicie taka, że w tym przypadku to nie podatnik oblicza wysokość podatku, ale urząd skarbowy. Wspomnianego formularza nie trzeba składać, gdy wszelakie formalności związane z przekazaniem darowizny zostały załatwione u notariusza. To on jest zobligowany do pobrania podatku oraz do przekazania stosownych informacji właściwemu urzędowi skarbowemu.

Ponadto nie wolno zapomnieć o tym, iż przepisy wymagają, by w niektórych przypadkach umowa miała formę aktu notarialnego – tak się dzieje przy darowiznach nieruchomości, np. podarowania mieszkania siostrze przez brata.

One thought on “Darowizna na rzecz członka rodziny

  1. brubo

    3 listopada, 2015 at 6:17pm

    PRAWO SPADKOWE NIE CHRONI SPADKOBIERCOW,DAROWIZNA TO NORMA,LECZ O NIE POWINNI BYC INFORMOWANI CZLONKOWIE RODZINY,JEZELI JEST TESTAMENT Z TYM POWIAZANY,JAK WIEM,ZGODNIE Z PRAWEM,TAKOWE DZIALANIE POWINNO BYC WIADOME NP.OBOJE BRACIA,TYM BARDZIEJ,ZE DAROWIZNA NIE JEST PRZEPROWADZONA PRZEZ NOTARIUSZA,MIJA PRAWIE 20 LAT OD DAROWIZNY,NIC JAKO CZLONEK RODZINY NIC NIE WIEM.Moge miec swiadomosc dlaczego tak sie stalo,darowizna,to rekompesata za krzywdy na mojej siostrze przez ojca.Wiedzialem o chorobie mojej matki od lat 90 tych,final byl w 2004 roku ,zmarla,byla w niezlej kondycji,pomimo choroby,goz mozgu,miala szanse,rozmawialem z moja matka wielokrotnie na przestrzeni lat,koncowka byla trudna a siostra ,nie informowala o zdrowiu matki,NA TELEFONY DO SIOSTRY POMIMO CHOROBY,NIKT NIE ODPOWIADAL.zapytam co mam dalej zrobic,tym bardziej,ze moja siostrzenica odmawia wszelkiego kontaktu,sprawdzilem rejestry poswiadczen u notariusza,BRAK.Prosze jak poprowadzic sprawe.MAM PEWNE DANE,SIOSTRA BYLA W PEWNYCH MOMENTACH NIEOBLICZALNA W SWYCH WYPOWIEDZIACH,NAWET GDY BYLISMY W DOMU Z ZONA.jezeli mozecie panstwo odpowiedziec,nie stac mnie na prawnikow.

Dodaj komentarz

Your email will not be published. Name and Email fields are required.

*